Okul İlaçlama

Çocukluktan ergenlik çağına kadar gününün neredeyse tamamını okulda geçiren öğrenciler gün içinde sınıf, tuvalet, bahçe, kantin gibi çeşitli alanlarda bulunmakta ve pek çok yere temas etmektedir. Özellikle, öz temizlik konusuna yeni alışan küçük çocuklar, el yıkama konusunda yetişkinler kadar dikkatli olamayacakları için bu alanlardaki mikropları kolayca bünyelerine almaktadır. Bu nedenle, veliler için “iyi okul” olarak kabul edilen eğitim kurumlarında; eğitim kalitesinin yanında hijyen de son derece önemlidir. Ancak bu konuda bir yanılgı vardır ki o da; temizliğin yalnızca görünüşten ibaret olduğu düşüncesidir. Görünmeyen düşmanlarımız olan mikrop ve bakteriler, yüzeysel temizlikle yok olmaz, kaynaklarını ve oluş sebeplerini ortadan kaldırmadıkça güçlenerek varlıklarını sürdürürler. Okullarda bakteri oluşumunun en önemli sebeplerinden biri haşerelerdir. Çoğunlukla akşamları açığa çıkan, gündüz gizlenen haşereler, ortama mikrop ve bakteri yayarak bakteriyel bir alan oluştururlar. Bu nedenle, hijyenik bir ortam için düzenli olarak okul ilaçlaması yapılması gerekmektedir.

Okul İlaçlama

Haşereler, uygun yaşam alanlarını bulduklarında çabucak çoğalır ve hızlı bir yayılma gösterirler. Okullarda bulunan kazan dairesi, bodrum katı, depo, kantin, arka bahçe gibi izbe, karanlık ve rutubetli alanlar haşerelerin oluşumu için gereken şartları taşımaktadır. Ayrıca çocukların kırıntıları, yemek artıkları ve çöpler de haşerelerin beslenmesini sağlar. Bu nedenle, okul ilaçlama uygulamasının yapılmadığı durumlarda okullardaki haşere varlığı kaçınılmaz olmaktadır. Okul yönetimi her dönem aralığında, özellikle çocukların okulda olmadığı yaz aylarında ilaçlama işlemini gerçekleştirmelidir. Bu noktada velilerin de okul yönetiminden okul ilaçlama belgesi talebinde bulunması ve düzenli olarak uygulamanın gerçekleştirildiğinden emin olması gerekmektedir.

Okul İlaçlama Nasıl Yapılır?

  • Konut ilaçlamada tek seferlik ilaçlama yeterli olmaktadır ancak okul ilaçlama ve iş yeri ilaçlama gibi kamuya açık alanlarda gerçekleştirilen işlemlerde dönemsel periyotlar halinde ilaçlama yapmak daha sağlıklı olmaktadır. Bu nedenle her eğitim döneminin başında ilaçlama yaptırmak doğru olacaktır.
  • İşlem esnasında ve sonrasında mekanda çocuk olmaması gerekmektedir. Bu nedenle yaz dönemlerinde uygulama yapılması daha doğru olacaktır.
  • Uygulama, kuytu ve karanlık alanlara, rutubetli bölgelere daha yoğun yapılmalıdır.
  • İşlemin ardından detaylı bir temizlik yapılmalı ve özellikle çocukların birebir temas halinde olduğu alanların ilaçtan tamamen arındırılması gerekmektedir.
  • Okul ilaçlama konusunda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bahçe İlaçlama başlıklı makalemizde bağ bahçe ilaçlama, bahçe ilaçlama ve Bahçeler Nasıl İlaçlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir