Kene Nelere Gelir?

Kene nelere gelir? Keneler hangi mevsimlerde ve daha çok hangi alanlarda aktif olur? Kene ısırığı öldürür mü? Bu ve buna benzer sorular son 3 yılda insanların en çok sorduğu sorular arasında oldu. Bunun temel nedenleri arasında kene ve kene türlerinin neden olduğu ölümcül vakalardır. Kenelerin genel olarak hangi alanlarda konuşlandığına bakacak olursak en çok yeşil alanlarda aktif oldukları görülmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde giderek türeyen keneler çok sayıda bulaşıcı hastalığın taşıyıcısıdır. Geçtiğimiz yazlarda Türkiye’de pek çok vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan vakalar yaşanmıştır. Pek çok insanımızın ismini bile söylemekte zorlandığı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı kenelerin taşıdığı bir hastalık olup birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Bu yüzden haşere ilaçlama konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan halk ailesinden pek çok ferdi yitirmiştir. Belediyelerin kene ilaçlama konusunda yeterli olamadığı görülmektedir.

Kene Isırığı

Kene ısırığı aklınıza gelebilecek her türlü ısırıktan daha tehlikeli bir ısırıktır. Keneler, dişleri ile deriye yapışarak kan emerler ve emdikleri yerden kana zehir salgılarlar. Özellikle yapıştıkları yerde keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılar. İşte taşıdığı virüs bu şekilde bulaşır. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları tüm canlılar hasta olabilmektedir. Ancak hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyredebilmektedir. Özellikle küçük çocuklar için tehlikeli olan bu virüs ciddi sorunlara sebep olabilmekte hatta öldürücü olabilmektedir. Çocuklarda kenelerin ısırmasıyla başlayan süreç şöyledir:

  • Çocuğun derisine yapışan kene, zehrini kana boşaltır.
  • Çocuk uyuklamaya başlar ve ertesi gün lezyonları görülmeye başlar.
  • Eğer fark ederek kene alınmaz ise 2-3 gün içinde kene ölür. Kene yapıştığı yerden alınırsa paralizi kendiliğinden düzelir.

Kene Isırığı sonrası vücutta hastalığa dair oluşmakta olan belirtiler ise şöyledir:

  • Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir.
  • İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir.
  • Vajinal kanamaya da rastlanabilir.
  • Bu zehir, paralizlere yol açarak ölüm meydana getirir.

Ne yazık ki kene ilaçlaması konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan insanlarımız bu türden elim hadiseler yaşayabilmektedirler. Kene ilaçlaması ve genel haşere ilaçlaması konusunda çalışmalar yürüten belediyelerin bu konuda sınıfta kaldığı anlaşılmıştır. Haşere ilaçlama konusunda insanların daha çok bilgilendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.

Bir önceki yazımız olan Fatih Eminönü Böcek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir