Karafatma Böceği

Karafatma, siyah ve mat bir dış görünüşe sahip, karanlıktan hoşlanan ve gündüzleri hiç sevmeyen bir haşere türüdür. Işıktan kaçma özelliği sebebiyle ters fototaksis yapan böceklere bir örnektir. Rengi sebebiyle genellikle doğu hamam böceğiyle karıştırılır. Uzun bacakları sebebiyle ise örümceğe benzer. Bu uzun bacaklar çöl yaşamına adapte olmak amacıyla var olmuştur. Çöldeki sıcak kumlardan korunmalarını sağlar. Karafatma böceğinin bir diğer özelliği ise; kendilerine has savunma mekanizmalarıdır. Şöyle ki; temas edildiğinde ya da tehdit hissettikleri anda arka

karafatma-bocegi
karafatma-bocegi

ayaklarını havaya kaldırarak kinon adı verilen kötü kokulu bir hormon salgılarlar. Bu salgı, insan cildini yakıp tahriş eden bir özelliğe sahiptir. Karafatmalar tıpkı diğer haşere türleri gibi insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple karafatmaların insan yaşam alanlarındaki varlığına son verilmesi gerekmektedir.

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Karafatma böceği ile mücadelede izlenecek en iyi yol, bir ilaçlama firması ile anlaşmaktır. Ancak bu süreçte işlemi destekleyecek ve kolaylaştıracak bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerden bazılarını şöyle özetleyebiliriz:

  • Karafatma böceğinin en sevdiği alanlar karanlık, pis, izbe ve rutubetli mekanlardır. Pek çok haşere de yaşama alanı olarak bu tarz mekanları tercih eder. Dolayısıyla, haşerelerle mücadele etmek için ilk olarak bu gibi alanlarda ıslah girişimlerine başlanmalıdır. Evinizde kullanılmayan bölgeleri sık sık temizleyerek ve havalandırarak haşerelerin terk etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca eşyaların altları ve arkalarını sık sık temizlemeli, hijyene her zamankinden daha çok önem vermelisiniz.
  • Tuvaletlerin kapağını kapalı tutmalı, akşamları lavabo giderlerinin üzerini örtmelisiniz.
  • Dışarıda yiyecek bırakmamaya ve yere kırıntı düşürmemeye özen göstermelisiniz. Çocuklu evlerde her gün süpürge açılması tavsiye edilir.
  • Evinizde evcil hayvan varsa, geceleri mama ve suyunu açıkta bırakmamalısınız.
  • Camlara sineklik takarak ve duvarlardaki çatlakları onararak dışarıdan gelecek olan haşereleri ve karafatmaları engelleyebilirsiniz.
  • Karafatma böceğini evinizden göndermek için, bahçenizde de bazı iyileştirmeler yapabilirsiniz. Ev duvarına bitişik halde duran ağaç ve sarmaşık varsa kesmeli, bahçenizdeki yabani otları temizlemeli, karafatma ve haşere oluşumuna elverişli ortamları yok etmelisiniz.
  • Bu yöntemler ilaçlama işlemine ek olarak uygulanmalıdır. En kısa sürede alanında uzman ilaçlama firmalarıyla iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Okul İlaçlama başlıklı makalemizde eğitim kurumları ilaçlama, okul böcek ilaçlama ve okul haşere ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir