Haşerelerle mücadele yolları

Dünya tarihine bakıldığında küçük gibi gözüken böcek ve haşere sorununun onlarca insanı ve hatta medeniyetleri yok ettiğine tanık olabilirsiniz. Böcekler dışarıdan getirdiği mikroplar ve taşıdıkları hastalıklar ile insan sağlığını ciddi derecede tehdit eden bir unsurdur. Kendimize ev veya iş ortamında her ne kadar hijyenik bir ortam oluşturmaya çalışsak da küresel ısınma, nem, karbondioksit ve gittikçe artan kentleşme sonucunda hepimiz zaman zaman böcek istilasına maruz kalıyoruz.
Böcekler, 1 milyondan fazla türüyle yeryüzünün en kalabalık canlı grubudur ve kimisi gözle görülmeyecek kadar küçük boyutudur. Doğrudan ya da dolaylı olarak bu canlıların ekosisteme birçok faydası olduğu kadar aslında zararları çok daha ciddi boyutludur.
Mutfak ve lavabo gibi ıslak ortamlara daha fazla yatkın olan bu canlıları yaşam alanlarımıza dahil etmemek için bazı yöntemler uygulamalıyız. Haşereler az sayıda ise kendi uygulayacağımız yöntemler işe yarayabilir, fakat gittikçe çoğalabilecekleri ihtimallerini de göz ardı etmemek gerekir.  Özellikle mutfak ve tuvaletleri olabildiğince temiz, kuru tutmak ve bu mekanlarda bulunan eşyaların kontrolünü hiçbir zaman aksatmamak gerekiyor. Son kullanma tarihi geçmiş, bozulmuş ve çürümüş gıdaları ne buzdolaplarında ne de yiyeceklerimizi koyduğumuz saklama yerlerinde bulundurmamalıyız. Açık alanlarda bulunan eski ve tozlanmış gazete, dergileri bu tür canlılar özellikle tercih eder. Evinizi limonlu temizlik malzemeleri veya direkt olarak limonun kendisiyle temizleyebilirsiniz. Böcekler limonun kokusundan kaçacaktır. Bunun dışında lavanta ve kekik yöntemi de bazı böcek türleri üzerinde etkilidir. Ama unutulmaması gereken en önemli husus ise, yok olan bu canlıları belli bir süre sonra tekrar görme ihtimalidir.
Bu nedenle eğer ki haşerelerin sayısı artış göstermiş ve uyguladığınız yöntemler yeterli gelmiyor ise bu canlıları yok etmenin en etkili yolu kokusuz kimyasal ilaçlarla tüm alanı koruma altına almaktır. Günümüzde kimyasal ilaç kullanmak istemeyenler için ise organik yöntemlerle haşerelerden kurtulma yolları sıklıkla kullanılır.
Bunun için birçok böcek ilaçlama hizmeti aktif durumdadır. Böcek ilaçlama firmalarının güvenilir olduğunu teyit ettikten sonra rahatlıkla uygulama yaptırabilir ve böylece böcek istilasının önüne kalıcı bir çözümle geçmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Yeme İçme İşletmelerinin İlaçlanması başlıklı makalemizde Beyoğlu Böcek İlaçlama ve Yeme İçme İşletmelerinin İlaçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir