Fareler Türemeye Başlıyor!

Fareler türemeye başlıyor. Çünkü yaz kapıda. Bahar aylarını bitirirken yavaş yavaş yaza merhaba dediğimiz bugünlerde fareler başta olmak üzere bütün böcek, haşere ve kemirgen türleri kısa zaman içinde türemeye başlayacak. Bu da biz insanlar için kâbus demek. Bir düşünsenize yazın en güzel günlerindesiniz ve evinizde fareler cirit atıyor. Başınıza gelebilecek daha büyük bir bela olamazdı. Yapacağınız tek şey var. O da büyük bir ilaçlama şirketini arayarak fare ilaçlama yaptırmak. Gerçek şu ki çoğu insan ellerinde kapan fare kovalamakta çeşitli maddeleri karıştırarak fare zehirleme işine yönelmekte. Ancak hiç biri bu konuda başarılı sonuç vermemektedir. Peki bize bu kadar çektiren bu fareler hakkında ne biliyoruz? Özelliklerini ne kadar biliyoruz? Fareler dost mu düşman mı?

Farelerin Özellikleri

Farelerin özellikleri neredeyse bir tez konusu olacak kadar çok ve çeşitlidir. Tehlikeli ve bir o kadarda ilginç bir canlı olan fareler hakkında bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Sizde takdir edersiniz ki fare ilaçlama dışında ilaç konusuna değinecek olursak; Örneğin insanlara ilaç olarak sunulan pek çok ilacın fareler üzerinde denenmesi, psikoloji de yapılan pek çok sosyal deneyin fareler üzerinde uygulanması insanlara ne kadar çok benzediğinin bir kanıtıdır. Bu ilginç canlıların özelliklerine kısaca baktığımızda ise:

  • Memeli canlılar olmaları nedeni ile doğurarak üreme sağlarlar.
  • Diğer kemirgenler arasında en sık üreyen canlılar arasında yer alırlar.
  • Yılda 5-6 kere üreme sağlarlar.
  • Her üremelerinde 10-15 arasında yavru doğururlar.

Örnek vermek gerekirse bazı türleri, tarla ve ekili alanlarda yetiştirilen ürünler ile beslenme sağlarken, bazı türleri ev ve iş yerlerinde buldukları gıda maddeleri ile beslenme sağlarlar. Çoğu insan bu gıdaların içine ilaç koyarak fare zehirleme olayına kalkışsa da bu yöntemlerle başarı sağlanamayacağı aşikârdır.

Fare ile Mücadele

Fare ile mücadele insanoğlunun çok uzun yıllardır yaptığı bir iştir. Çünkü geçmişten bu yana fareler insanlara ciddi anlamda zarar veren canlılardır. Fareler toplu olarak yaşayan ancak bireysel hareket eden canlılardır. Bu nedenle bir tanesinin bile görülmesi orada çok sayıda kemirgenin bulunduğuna işarettir. Farelerin görüldükleri yerlerde mutlaka uzman ekipler tarafından fare ilaçlama işlemi hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Bireysel olarak fare zehirlemeye kalkan insanlar çok dikkatli olmalıdır. Çünkü içeriğinde ne olduğu belli olmayan bir takım maddeler size ve sevdiklerinize zarar verebilir.

Bir önceki yazımız olan Yeme İçme İşletmelerinin İlaçlanması başlıklı makalemizde Beyoğlu Böcek İlaçlama ve Yeme İçme İşletmelerinin İlaçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir