Böcek ilaçlaması sonrasında nasıl temizlik yapılır?

 

İnsanların kendi yaşam alanlarında sıklıkla karşılaştıkları böceklenme sorunu, özellikle de bahar ve yaz aylarında daha çok karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle de böcek ilaçlama işlemleri bu dönemlerde çok daha yoğun şekilde gerçekleşir.  Böcekler sıcak ortamlarda daha hızlı ve fazla oranda çoğalırlar. Bu nedenle ilaçlama sonrasında yapılacak temizlik işleminde, ilacın etkisini ve varlığını uzun süre muhafaza etmek son derece önemlidir.

Sıralayacağımız bu maddeleri göz ardı etmeden ve işlemi yapacak olan firma ve yetkiliden bu konuda bilgi almadan ilaçlama sonrası temizlik işlemine adım atmamanızı önemle belirtiriz.

İlaçlama sonrasında bir hafta 10 gün dip köşe ıslak temizlik yapılmaz.

Jel ilaçlama sonrasında hiçbir temizliğe gerek yok. Öncesinde de bir hazırlık yapılması gerekmez. Uzun süre alanda kalır ve etkisi geçmez. İnsan sağlığına olumsuz hiçbir etkisi yoktur.

Püskürtme ve buharlama teknikleri ile yapılan kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlamalarda öncesinde ve sonrasında bazı hazırlıklar yapılması elzemdir. Bunlar, ilaçlama uygulaması öncesinde, açıkta gıda maddeleri, çocuk oyuncakları, sık kullanılan mutfak gereçleri gibi eşyaların kaldırılması gerekmektedir.

Ortamda bulunan evcil hayvanların ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Akvaryum bulunuyorsa, havalandırma fişi çekilerek, üzeri ıslak bir örtü ile örtülmeli. Bunların ardından eğer ilaçlama esnasında açıkta bırakılan yukarıda saydığımız eşyalar varsa bunlar yıkanmadan asla kullanılmamalıdır.

Her türlü ilaçlama sonrasında kuru temizlik yapılmasında bir sakınca yoktur. Özellikle de ilacın uygulandığı alanlar başta olmak üzere, ilaçlama yapılan mekânda ıslak temizlik için en az 10 gün beklenmesi gerekmektedir. Çünkü bu durum ilacın varlığını ve etkisini daha uzun süreli sağlama açısından şarttır.

Eğer mekânda çocuk ve evcil hayvan varsa, ortak açık alanlar, ıslak bezle silinebilir. Yapılan ilaçlama eğer, tekstil ürünlerine temas etti ise su ile yıkanmadan asla kullanılmamalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yeme İçme İşletmelerinin İlaçlanması başlıklı makalemizde Beyoğlu Böcek İlaçlama ve Yeme İçme İşletmelerinin İlaçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir