Bahçe İlaçlama

Ev ve bahçe ilaçlama konusunda İstanbul’da en bilinçli bölgelerden biri de Beyoğlu ve çevresidir. Bölgede en çok görülen akrep, çıyan ve kırkayak gibi haşere türleri son derece zararlı ve tehlikeli olduğundan Beyoğlu böcek ilaçlama uygulaması son derece önem taşımaktadır. Ancak, ilaçlama konusunda deneyimi olan insanlar bilir ki, yalnızca ev böcek ilaçlama işlemi yeterli olmayacaktır. Özellikle bahçeli müstakil evler, bahçe içi binalar ve ormanlık arazilere yakın yaşayanlar haşere tehdidiyle karşı karşıyadır. Şöyle ki; pek çok haşere türü çok hızı tırmanan, çok küçük deliklerden geçen ve yaşamak için insan artıklarını tüketen varlıklardır. Misal; çok zehirli akrep türleri bile insanlara yakın yerlerde yaşar ve önlem alınmadığı takdirde son derece tehlikeli sonuçlar oluşabilir. Bu bağlamda, bahçe ilaçlama uygulaması; ev bahçe ilaçlama şeklinde gerçekleşmeli ve hem evde hem de ev çevresinde detaylı bir temizlik yapılmalıdır.

Bahçe İlaçlama

Bahçe haşereleri hem bahçe bitkilerine, hem ev içerisindeki eşya ve gıdalara zarar vermektedir. Ayrıca insan sağlığı üzerinde çok ciddi zararlar vermektedir. Açık cam ve kapılar, evde açık bırakılan gıdalar, yerdeki kırıntılar, vaktinde çıkarılmayan çöpler haşerelerin eve girmesi için yeterli imkanı sunmaktadır. Bu haşerelerle zamanında mücadele edilmezse, hem bahçede hem evde hızla yayılacak ve farklı yerlerde yuva yapacaklardır. Dolayısıyla, henüz haşere oluşmamışken önlem amaçlı bahçe ilaçlama yaptırmak en doğrusu olacaktır. Bahçe ilaçlama uygulaması profesyonel olmayan yollarla gerçekleştirilmemeli, mutlaka bir bahçe ilaçlama firmasından yardım alınmalıdır.

Bahçe İlaçlamada Dikkat Edilecek Hususlar

  • Bahçe ilaçlama işlemi, yağışlı ve rüzgarın sert estiği dönemlerde yapılmamalıdır. Çünkü ilaç süpürülür ve yıkanır, bu da işlemin başarısız olmasına sebep olur. Dolayısıyla, bahçe ilaçlama ne zaman yapılır? sorusunun yanıtı ilkbahar-yaz ayları olmalıdır.
  • Bitkilerinizi sularken toprağı aşırı ıslatıyorsanız haşere oluşumuna davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Spreyleme yöntemiyle sulama yapmalı, toprağı fazla ıslatmamaya özen göstermelisiniz.
  • Bahçenizdeki yabani otları ve fazlalıkları temizleyin.
  • Çimenleri olabildiğinde kısa tutun.
  • İlaçlama uygulamasının toprağa değil bitki yüzeyine yapılması gerekir. Zira, ilaç toprağı zehirleyecek ve bitki oluşumunu engelleyecektir.
  • İlaçlama işleminden sonra yenebilir bitkileri tüketmeyin.
  • Ağaçlar için ayrı bir ilaçlama ve aşılama uygulaması yapmayı unutmayın.
  • Park bahçe ilaçlamaları, açık alanda yapıldığı için farklı işlemler uygulanmakta ve çeşitli önlemler alınmaktadır. İlaçlama ekibinin talimatlarına harfiyen uyun ve iyi bir ilaçlama firmasıyla çalıştığınızdan emin olun.

Bir önceki yazımız olan Beyoğlu Akrep İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir