Akar İlaçlama

Akar böceği, halk arasında ve araştırmacılarında farklı bir kelime ile ifade ettikleri Mite-Mayt böceği, gözle görülmeyecek kadar küçük böcek türüdür. Haşere türleri arasında yaklaşık olarak 200 çeşidi bulunan Akar böceği ile mücadele hayli zordur.  Akar böceği gözle görülmediğinden dolayı fiziki bir müdahale ilk etapta göze çarpmamaktadır. Akar böceğinden kurtulmanın en etkin yolu kuşkusuz böcek ilaçlama işlemi ile kontrol altına almaktır. İlaçlama işlemleri ise mutlaka alanında deneyim ve uzman fumigasyon personelleri tarafından ve profesyonel ilaçlama şirketleri aracılığı ile yapılmalıdır.

Akar ile Mücadele

Akar ile mücadele yöntemi arıyorsanız, hele ki bu mücadele bireysel olarak amatörce uygulanacaksa, o zaman bu savaşı başından beri kaybettiniz demektir. Akarlarla mücadele yöntemi oldukça zordur. Akar, insan ve evcil hayvanlardan dökülen deri kırıntıları ile beslenir. Akar-Mite; 8 ağıza sahiptir. Beslenme anlamında güçlü bir iştaha sahiptir. Bazı uzman görüşleri akar haşere türünün insan bedeninde yüzlercesinin yaşadığını öne sürmektedir.

  • Akar böceğinden kurtulmanın en kestirme yolu; akar ilaçlama yapmaktır.
  • İlaçlamanın yapılmadığı bölgelerde ve alanlarda Akar haşeresinden kurtulmanız imkansızdır.
  • Akar böceğinden sıvı ilaçlama yöntemi ile kurtulabilirsiniz.
  • Sıvı ilaçlama işlemi profesyonel ilaçlama şirketi aracılığı ile sağlanmalıdır.

Akar böceğinden nasıl kurtulurum?

Akar Böceğinden nasıl kurtulacağınıza ilişkin en önemli adım ilaçlama yapmaktır.  Akar böceği nasıl temizlenir gibi sorularınıza ilişkin en iyi mücadele yöntemi ilaçlama yöntemidir. Çünkü Akar gözle görülmeyecek kadar küçük bir haşere türüdür. Bazılarımız Akar böceği ilacı alarak evde ilkel koşullarda ilaçlama yapmaya çalışmaktadır. Bu yöntemi asla tavsiye etmiyoruz.

Halk arasında toz böceği olarak ta bilinen Akar böceği, ısırığı ile de bilinmektedir. 8 ağız yapısına sahip olan Akar böceği ısırığı insan teninde çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.  Akar böceğinden sıvı ilaçlama yöntemi ile kurtulabilirsiniz. Akar ilaçlama konusunda mutlaka profesyonel ilaçlama şirketleri ile çalışmanız önerilir.

Akar, Mayt,  Mite nerede bulunur?

Akar böceği, yani diğer adları ile mayt-mite daha çok halı, yorgan, kilim, battaniye, yünlü, pamuklu ve kumaş türleri içinde yaşar. Peluş oyuncakların içinde bulunur. Bu alanda bulunmalarının nedeni temel besin ihtiyaçlarını karşılamalarıdır. Akar böceği, yatağa, kilime, halıya düşen insan kılı ve deri döküntüleri ile beslenir. Bronşit ve astım hastalıklarına neden olan akar böceğinden mayt ilaçlama yaparak kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yeme İçme İşletmelerinin İlaçlanması başlıklı makalemizde Beyoğlu Böcek İlaçlama ve Yeme İçme İşletmelerinin İlaçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir